خرما کلوته یکی دیگر از خرماهای محبوب و پرتقاضای بازار داخل و صادرات می باشد.
در برخی بازار ها این خرما را با نام های کلیته و خرما کریته می شناسند.
مهد کشت این خرما در استان کرمان می باشد. در بیشتر شهرهای جنوبی استان کرمان این محصول تولید شده و به بازار عرضه می شود.
البته علاوه بر این نوع خرما ارقام دیگر خرما که مهمترین آنها خرما مضافتی، مرداسنگ، آل مهتری، نگار، خنیزی، هلیله ای و قربانی می باشد در استان کرمان برداشت می شود.
اما از جمله شهرهای کرمان که خرما کلیته در آن کشت می شود، می توان به جیرفت، عنبرآباد، رودبار، منوجان، قلعه گنج، رودخانه، فاریاب و کهنوج نام برد. خرما کلوته جیرفت شهرت جهانی دارد.

خرما کلوته جیرفت

زمان کاشت و برداشت خرما کلوته

نخل خرما کلوته در تیرماه کاشته شده و تقریبا در فروردین ماه زمان گرده افشانی و یا بو دادن آن فرا می رسد.
با توجه به شرایط آب و هوا برداشت این نوع خرما در اواسط مرداد، ابتدا از شهر های جنوبی کرمان آغاز شده و در نهایت نوبت به شهر های شمالی کرمان می رسد که تا شهریور ماه ادامه دارد. بنابراین این خرما از ارقام میان رس محسوب می شود.

در ابتدا میوه نخل سبز رنگ می باشد و به مرور با نزدیک شده به فصل تابستان تغییر رنگ میدهد. در مرحله بعدی که خارک می باشد، میوه قرمز رنگ شده و پس از آن حالت رطبی آن فرا رسیده و شیرین می شود.
سپس مرحله خرما فرا می رسد که در آن خرما به رنگ قهوه ای کم رنگ و پر رنگ در می آید. جنس و ویژگی های آن باعث شده این نوع خرما یک رقم نیمه خشک محسوب شود. مصرف تازه خوری این محصول حتما توصیه می شود چرا که بسیار خوشمزه و معطر می باشد.

خرما کلوته جیرفت

میوه ی این نوع خرما کشیده و نسبتا درشت می باشد. اندازه طول این میوه بین ۲٫۵ الی ۳٫۵ سانتیمتر و میزان رطوبت آن با توجه به زمان برداشت بین ۱۴ الی ۲۲ درصد متغیر می باشد.
توجه به این نکته مهم می باشد که خرمای کلوته شباهت بسیاری با خرما مضافتی داشته تا حدی که تفاوت آن با خرما مضافتی برای افراد غیر متخصص مشکل می باشد.

بسته بندی خرما کلوته

محصولات باغی از جمله خرما زمانی که از کشاورز خریداری می شود به سردخانه ها، انبار ها و شرکت ها حمل می شود.
سپس طی فرایند سورتینگ که خرما ضایعاتی و کرم خورده و بلبل خورده از آن جدا می شود، پولیش و حتی روغن کاری، خرما متناسب با بازار هدف و سفارش بسته بندی می شود.

بسته بندی خرما کلوته

بسته بندی خرما کلوته بیشتر به صورت کارتن های ۱۰ و ۵ کیلویی به صورت فله، کارتن های ۲ و ۳ کیلویی دست چین و بسته های کوچک ۴۰۰ الی ۶۰۰ گرمی که ۱۲عدد آنها در یک مادر کارتن (کارتن بزرگ) قرار میگیرد و عرضه می شود.
گروه خرمای آراد با سورتینگ و کیفیت خرمای عالی توانایی سالانه ۵۰۰ تن خرما کلوته درجه یک صادراتی با بسته بندی متناسب با سفارش و تحت برند را دارا می باشد.

خرما کلوته صادراتی

این واریته نیز یکی دیگر از ارقام خرما پرصادرات و پرمصرف می باشد. همه ویژگی های یک رقم صادراتی اعلاء را این محصول دارا می باشد. خرما کلوته جیرفت و خرما کلوته عنبرآباد از بهترین های این محصول برای صادرات می باشند.

امکان تامین تناژ بالا محصول، قیمت بسیار ارزون، کیفیت و طعم عالی، قابلیت حمل و نگهداری ساده و راحت از ویژگی های بارز این محصول صادراتی ایران می باشد. کشورهای همسایه ایران از جمله کشور های CIS یکی از بهترین بازار هدف این محصول می باشد.

مشاوره و فروش

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .